Koláčkova galerie - www.KOLAS.cz

Návštěvní kniha / Guestbook 2006

roháč užovka křísek rozrazil ohniváček

nejnovější příspěvky / latest comments

VENCA - 05.12.06
Dobrý den. Díky Vám se mi podařilo identifikovat dlouhozobku svízelovou v městě Nýrsko, okr. Klatovy. Ještě jednou Vám dík.

Není zač. V Pošumaví jich létá asi dost...

Dagmar Krtičková - 23.10.06
Dobrý den,
už nejmíň čtvrtý rok si lámeme hlavu, co nám to létá na balkonové kytky. Hmyz velký jako kolibřík, křídla se kmitají stejně rychle jako u toho krásného ptáčka, ale není to dlouhozobka svízelová - alespoň podle vyobrazení, která jsem našla na webu. Ten "náš" návštěvník má totiž sosák trubkovitě rozšířený a má na sobě modrou barvu. Nejdříve jsme se ho báli, ale teď ho obdivujeme pro jeho výdrž; létá i v silném větru a je neobyčejně pilný. Ale pořád nevíme, co to je. Pomůžete?
Dagmar Krtičková

Zajímavý dotaz. Obecně vzato jsou si všichni lišaji podobní co se týká sání nekteru z květů po způsobu kolibříků. Dlouhozobka svízelová jako jedna z mála létá za plného slunce, proto ji lidé vídají nejčastěji, ostatní dávají přednost soumraku či noci.
Trubkovité rozšíření sosáku mne mate, nevím, nikdy jsem o něčem takovém neslyšel. Takže nepomohu, nevím co by to mohlo být. Snad kdyby se Vám podařilo návštěvníka vyfotografovat.

Marie Hajná - 05.10.06
Vážený příteli,
znovu Vám musím poděkovat za překrásný zážitek při prohlížení Vašich stránek. Díky Vašim precizně provedeným a velmi vkusným fotografiím si můžeme zadarmo a kdykoli pozvednout náladu, odpoutat se od každodenních stresů a s potěšením si prohlížet nádheru, kterou mnohdy míjíme, aniž bychom si ji všimli. O kolik krásného poznání bychom byli ochuzeni, nebýt Vašich nádherných fotek! Miluji motýly, miluji květiny a sama je ráda fotím. Ale kvalita Vašich fotek se s těmi mými nedá rovnat! Zajímalo by mne, zda používáte stativ, nebo zda máte tak klidnou ruku, že se Vám fotka vydaří tak ostrá? A z jeké vzdálenosti nejčastěji fotografujete? A díky za upozornění, že v chladném počasí se motýli lépe fotí, protože jsou méně pohybliví...
Ještě jednou velké díky za tu krásu! A přeji Vám spousty příjemných procházek přírodou a těším se na to, že k těm nynějším fotkám časem zase přibydou jiné...
S pozdravem Marie

Díky za dlouhou zprávu. Fotografie... Fotograficky vidět, najít motiv, vykouzlit záběr, to je umění. Zbytek je řemeslo, kterému se dá naučit.
Stativ nepoužívám, potvůrky by většinou utekly, než bych ho postavil. Proti roztřesení snímku používám pevnou ruku a krátký čas. Sebeostřejší originál se rozmaže při zmenšování na web, proto doostřuji. Chce to jen najít správnou míru.
Obsáhlejší odpověď v mailu.

Jaromír Ptáček - 31.08.06
Zdravím a smekám. Při určování druhu jednoho modráska jsem náhodou narazil i na Vaše stránky. Už je mám uložené mezi oblíbenými. Jsou opravdu perfektně udělané a když se k tomu přidají tak nádherné fotky, které tvoříte, tak to nemá chybu. Píšete zde že jste amatér, ale když vás žádá o radu i Pavel Krásenský, tak to už je co říct.
Jen tak dál. Budu se těšit na další fotky a přeji dobré světlo a ať se daří.
J.Ptáček Pardubice

Pavel je profík, s jeho znalostmi o broucích a jiných bezobratlých se ty moje o motýlech nedají srovnávat. S identifikací modráska nakonec pomohl Jiří Beneš.

Ludmila Zapletalová - 17.08.06
Dobrý den,
včera jsem měla možnost u nás doma vyfotit nějakého lišaje či můru a při brouzdání po internetu za účelem zjištění totožnosti tohoto překrásného "motýla" jsem narazila na váš web.
Moc se mi u vás líbilo a jistě jěště někdy přijdu....

lišaj topolový - foto L. Zapletalová

Tak jsme se nakonec podle fotek dobrali k tomu, že to byl lišaj topolový. I když mě svým vzhledem nejprve pořádně zmátl a uvést na pravou míru to musel Jiří Beneš.

Radka Emingerová - 11.08.06
Dobrý den!
Také se mi díky Vašim stránkám podařilo identifikovat dlouhozobku svízelovou na našich muškátech. Máte pravdu, je to zdatný letec, na naše muškáty si přiletěl pochutnat až do Liberce.
Také chválím Vaše krásné fotky.

Díky za vzkaz, dlouhozobka, no co k ní dodat, touhle dobou jí je všude plno a lidi si ji pletou s kolibříkem.

Marie Hajná - 27.07.06
Milý příteli!
dnes jsem poprvé narazila na Vaše stránky s překrásnými fotografiemi. Moc Vám fandím a obdivuji ten veliký rozsah druhů a perfektní provedení fotek. Motýly miluji, zkouším je fotit, ale jsem málo pohotová, oni létají, neposedí, třepotají se a uletí dřív než zmáčknu spoušť. O to víc Vaše fotky obdivuji. Ty záběry mi zvedly náladu.
Na oplátku Vám i já nabídnu tak trochu z jiného soudku pěkné stránky pro potěšení : www.dobrejitro.cz . Třeba se tam zase potěšíte i Vy. Jsou tam taky krásné fotky z přírody a taky občas motýli.
Přeji Vám hodně trpělivosti a štěstí i bezvětrného počasí při fotografování a v životě hodně štěstí. S pozdravem Marie Hajná

Děkuji za krásný vzkaz. S motýly to chce trpělivost. A trochu štěstí, jako v životě.

Markéta - 26.07.06
Super, :-) konečně víme, co nám lítá na muškáty na balkon v Čimicích v Praze 8, je to „Dlouhozobka svízelová“, dokonce jsme si ji vyfotili a natočili, jak se nám líbila.

Dlouhozobka je zdatný letec a stávající horké počasí jí vyhovuje. Proto jich z jihu Evropy přilétá stále více - i když já jsem žádnou už docela dlouho neviděl...

Matouš Mihaliček - 16.06.06
Zdravím! Velmi rád jsem si prohlédl atlas motýlů, který je prvním co jsem viděl. Jsem rád, že něco takového existuje, obrazové atlasy podle mě zatím na (českém? světovém?) internetu chybí. Potěšila mě rozsáhlost, jednoduchost orientace a hlavně vysoká kvalita fotografií. Snad jen si jen přál fotografie v trochu jednotnější podobě, a to především velikostní a tvarové. Nicméně chápu, že u projektu který vzniká roky, s různou technikou a záměrem, se tyto věci špatně uhlídají. V každém případě mě webík potěšil a přeji hodně zdaru při dopňování chybějících druhů!
Matouš Mihaliček | http://www.mihalicek.net

Díky. Odpověď v mailu.

radek - 08.03.06
Moc se mi tu líbilo. Koukni na muj web který stále buduju. cau Radek www.radeklusar.wz.cz

Díky, kouknu se.

Silvestr Szabo - 06.03.06
Ahoj velice pěkně udělané stránky a taky pěkné fotky jsou super! Dostal jsem se tady ani nevím jak něco jsem hledal z hmyzu,dohazoval jsem názvy k fotkám a to mě přivedlo až sem. Jinak posílám pozvání na můj web http://www.naturess.net/ a přeji dobré světlo ahoj Silvestr a ať se dáří!

Díky za vzkaz a za pozvání, jak jsem nahlédl, tak to bude na víc návštěv...

Ing.Brychta Jaroslav - 21.02.06
Umíte v běžné přírodě okolo nás najít a zvýraznit maximum. Opravdu výborné, ať se Vám daří.

Děkuji.

Leoš Řičánek - 07.01.06
Dobrý den,
nedávno jsem dokončil prezentaci fotografií motýlů na adrese http://butterfly.webz.cz/, na kterou Vás tímto zvu. Při svých pokusech o zařazení motýlů jsem navšívil i Vaše nádherné stránky a čerpal z nich informace, za což Vám tímto děkuji.
Prosím o vyjádření souhlasu s umístěním odkazu na Vaše "motýlí" stránky v mé položce menu "odkazy"
Leoš Řičánek

Děkuji za pochvalná slova, držím palce při budování Vaší prezentace, vím co to obnáší... S umístěním odkazu samozřejmě souhlasím.

Vera Sidlova -02.01.06
Dobry den, nemyslete si, ze jsem se zblaznila. Prave jsem byla venku a videla jsem nejmin padesat brouku na snehu! Brouci maji prece v zime spat? Byli velikosti lesniho mravence a asi k nim patrily i jakesi housenky s nozickama. Poradi mi nekdo, co to mohlo byt? Halucinace nemam, spis se zblaznili ty brouci.

Nevím, netuším, třeba je probudilo sluníčko...

nejnovější příspěvky / latest comments

příspěvky / comments 2004 - 2005

www.KOLAS.cz
Koláčkova galerie fotografií
Toulky českou přírodou
Koláčkova galerie motýlů