Koláčkova galerie - www.KOLAS.cz

Návštěvní kniha / Guestbook

saranče babočka křižák kakost labuť

Koláčkova galerie má nyní svou stránku na Facebooku! Staňte se jejími fanoušky,
buďte hned informováni o všech novinkách a přírůstcích na Kolas.cz,
pište své vzkazy a názory do záložky Diskuze... >> Přejít na Facebook

Pokud nemáte Facebook rádi, nebo se tam prostě nechcete registrovat,
můžete mi napsat na kolas@kolas.cz.


Kolacek's Gallery has now its page on Facebook! Become its fan, get instant info
about all news on Kolas.cz, share your comments in Discussions...
>> Jump to Facebook

If you do not like Facebook or just do not bother to create an account,
you can send your comments to kolas@kolas.cz.

Jiří Večeřa - 11.08.09
Dobrý večer.
V první řadě před Vámi smekám, skvělá galerie a hluboké znalosti. Tento týden se mi podařilo vafotit na zahrádce 2 motýlky - jednoho jsem identifikoval jako okáče zedního (alespoň doufám, že to je on), ale s druhým si nevím rady - mohu Vás zdvořile požádat o Váš názor? Bohužel se na trávě usadil jen tak krátce, že se mi nepodařilo udělat kvalitnější fotku. V současné době síky dlouhodobějším zdravotním potížím mám čas věnovat se více focení a tak se snažím něco zajímavého tady na Vysočně (Havlíčkův Brod) "ulovit", ale ne vždy se to povede.
Za Vaši radu či názor Vám budu vděčný.
Ještě jednou díky za skvělý zážitek při prohlížení Vašich stránek.
Příjemný den a hodně dobrých záběrů
Jiří Večeřa

okáč zední - foto J. Večeřa

píďalka - foto J. Večeřa

Dobrý den,
předně děkuji za poklonu, jejíž velká část patří i odborníkům jmenovaným na úvodní stránce, bez jejichž ochotné a trpělivé spolupráce by řada fotografií zůstala bezejmenných.
Vaše určení okáče zedního je v pořádku, podle kresby je to samice.
Na druhé fotografii máte určitě píďalku, nejspíše píďalku provázkovou, určoval jsem podle fotografií zde: http://www.biolib.cz/cz/taxon/id52605/
Přeji Vám brzké uzdravení nebo alespoň úlevu od zmíněných potíží a též mnoho zážitků z přírody, která na Vysočině snad ještě zdatně odolává náporu člověka.

Petr Lebeda - 09.08.09
Dobrý den.
Prosím o pomoc při určení druhu tohoto motýla.Předem děkuji ,obdivovatel Vaší krásné fotogalerie
Petr

ohniváček černoskvrnný - foto P. Lebeda

Dobrý den,
je to samice ohniváčka černoskvrnného. Jeden z mála druhů, u nichž je samice pestřejší než samec.

Jarmila Čapková - 09.08.09
Dobrý večer. Žijeme přes léto v osoblažském výběžku, na samotě. Motýli, kteří se zde vyskytují jsou běžní bělásci, žluťásci a paví očka. Krasavce, který nám přistál na brance a počkal, až si ho nafotím, jsem ještě na vlastní oči neviděla. A tím jsem se dostala do Vaší galerie. Je to potěšení pro oko. „Mých“ Otakárků tam máte více, tenhle je první ve Slezsku. Zdraví Jarmila Čapková, Vysoká ve Slezsku

otakárek fenyklový - foto J. Čapková

Děkuji za pozdrav, tenhle otakárek fenyklový je opravdu krasavec.

Alena Adámková - 06.07.09
Dobrý den,
narazila jsme na Vaše webové stránky a velmi mne zaujaly. Motýli se mi vždy líbili, dnes jsem však informace o motýlech hledala z jistého důvodu.
Nejsem žádný znalec motýlů, znám pouze ty základní druhy, které se často vyskytují v přírodě. Nedávno jsem však čekala na kolegyni a vedle mne usedl motýl. Upoutal mne svou barvou - byl celý zelený. Nedalo mi to a dotyčného motýla jsem několikrát vyfotila a nafilmovala (mobil). V příloze Vám tedy posílám fotky onoho motýla a žádám Vás, zda by jste mi mohl říci o jakého motýla jde a kde se často vyskytuje. Dívala jsem se na Váš seznam, a nejblíže tomuto motýli je podle mne podobný - Zelenopláštník řebříčkový.
Bydlím v kraji Vysočina a takto zbarveného motýla vidím poprvé v životě :) ...
Děkuji za Vaši odpověď.
Pěkný den.
Adámková Alena

zelenopláštník březový - foto A. Adámková

Dobrý den,
vskutku je to zelenopláštník, nikoliv však řebříčkový, ale březový. V galerii ho nemám, zatím jsem na něj v přírodě nenarazil, tak posílám odkaz na stránku s fotografiemi na serveru biolib.cz: http://www.biolib.cz/cz/taxon/id52300/
Zelenopláštníci nejsou zase tak vzácní a žije jich u nás vícero druhů, ale většinou zůstávají ukryti v trávě, kde jsou díky své barvě velmi nenápadní.

Jana Vališová - 29.05.09
Dobrý den,
focení motýlů se věnuji asi rok od té doby co jsem si pořídila zrcadlovku a ráda chodím na Vaše stránky, které mi hodně pomáhají při určování.
16. května jsem na okraji Brna, kde máme chatu objevila malého motýla (asi 2 cm), ale nikde v literatuře o motýlech ho nemohu najít. Skoro to vypadá, že jsem objevila nový druh. Pojmenovala jsem si ho "Vališáček žlutý". Nevíte co by to mohlo být? Už jste se s ním setkal? Foto přikládám. Děkuji za jakoukoliv odpověď.
Hezký den.
Jana Vališová

obaleč - foto J. Vališová

Dobrý den,
krásný motýl, moc pěkná fotka. Vypadá to na nějakého obaleče, ale jelikož literaturu k této skupině motýlů nemám a ani pátrání na webu mě k ničemu nedovedlo, budu se muset poptat odborníků. Až něco zjistím, určitě dám vědět.

Jaroslav Řehulka - 20.05.09
Dobrý den,
v těchto dnech se s manželkou setkáváme s úkazem "stěhování motýlů". Přes naši zahradu letí velká množství motýlů často ve skupinkách po dvou až pěti. Míří přesně z jihu přímo na sever.
Nikde neusednou, tedy je těžká identifikace, řekl bych že jsme podobný druh ještě neviděli. Má v barvě náznak žluté, ale ne tolik jako Otakárek, velikostí a tvarem připomíná Paví očko.
Lítají tu už několik dní,deštivý den vynechali.
Velmi zajímavé, prosím a předem děkuji za vysvětlení tohoto jevu.
S pozdravem
Jaroslav Řehulka,Čehovice/Prostějov/

Dobrý den,
všera jsem se vrátil z cest po Moravě, v okolí Brna, Litovle a na Velkém Kosíři, což je nedaleko od Vás, jsem pozoroval totéž co Vy. Jedná se o babočku bodlákovou.
Tento motýl pravidelně migruje, na jaře se z jihu Evropy rozlétá na sever a na podzim se zase vrací zpět. Na průběhu zimy v jižních krajích pak záleží, jak početné ty jarní houfy jsou, a letos se babočkám zřejmě dařilo na výbornou, takže je jejich tah doslova masovou záležitostí.

Mirka Dvořáčková - 14.05.09
Dobrý den pane Koláčku, vyfotila jsem v lese v NP České Švýcarsko tohoto motýla nebo můru a chtěla bych se samozřejmě dozvědět, co je zač.
Díky moc a přeji krásné dny.

martináč bukový - foto M. Dvořáčková

Další krásný exemplář martináče bukového, podobně jako níže.

Květoslav Hill - 26.04.09
Posílám pár fotek ,které jsem včera pořídil u nás v Zádveřicích na Zlínsku, zjistil jsem dle vašeho katalogu, že jde o dva druhy otakárků a přistihl jsem je ve vzájemné simbióze, nebo to byla náhoda. Nevím? Ale v každém případě je to nádhera.
Hill Květoslav Zádveřice

otakárek fenyklový - foto K. Hill

otakárek ovocný - foto K. Hill

otakárek fenyklový a o. ovocný - foto K. Hill

Dobrý den,
pěkné fotografie, opravdu nádherně vybarvení otakárci. U nás to není moc časté, vidět je takto pohromadě, něco podobného pamatuji snad jen na Pálavě, kde oba druhy poletují kolem zříceniny Dívčího hradu. Nebo na Krétě, kde jsem viděl na jednom keříku tymiánu sát i tři nebo
čtyři jedince od každého druhu. U Vás je zřejmě přilákala vlhká zem, v přírodě je sucho a i motýli musí pít. Takže to není tím, že by jeden přiletěl kvůli druhému, jen mají oba žízeň.

Rosťa a Dana - 23.04.09
Dobrý den,
shlédli jsme Vaši krásnou fotogalerii motýlů, je to nádherné.
Byli jsme o víkendu v přírodě a našli jsme tam motýla o kterém bychom se rádi dozvěděli něco více. Fotografii přikládám, lokalita je Bílé Karpaty, místo Suchovské Mlýny - Trnová.
Děkujeme

martináč bukový - foto Rosťa a Dana

Dobrý den, motýl je martináč bukový Aglia tau, soudě podle odrbaných okrajů křídel má své nejlepší dny už za sebou. Ale za mlada byl rozhodně fešák.

Josef Burián - 08.01.09
Dobrý den pane Koláček,
snad každý fotograf, který je i obdivovatelem přírody, zkoušel fotografovat motýli a hmyz. Vám se podařilo vytrvat u jednoho hlavního fotografického oboru a tak jste vytvořil a stále tvoříte dílo, které bude mít významnou nadčasovou hodnotu. Blahopřeji k záměru i provedení. Při svých toulkách přírodou jsem vyfotografoval přiloženou housenku. Podle nezaručených informací má jít o housenku Šípověnky hojné. (Foto 15.6.07 u řeky Lužnice) Můžete to potvrdit?
Děkuji. Josef Burián www.ceskykras-foto.cz

šípověnka hojná - foto J. Burián

Dobrý den,
děkuji za slova uznání, snad každého potěší, když se dílo daří a má příznivý ohlas. Vždy na to odpovídám, že největší uznání patří přírodě, a každá další fotografická výprava mě v tom utvrzuje.
Mohu potvrdit, že na Vašich fotografiích je skutečně housenka šípověnky hojné, dostatek obrazového materiálu pro srovnání naleznete kupříkladu zde: http://www.biolib.cz/cz/taxon/id53114/

Tomáš Fencl - 13.12.08
Dobrý den,
vaše stránky jsou velmi pěkné. Mám je už docela dlouho mezi oblíbenými a rád se k nim vracím. Vždycky už čekám na novinky... Taky se pokouším fotit motýly, i když na jiné úrovni než vy :-) Většinu motýlů se mi daří určit, ale mám ve "sbírce" dva kousky, které neznám. Chtěl bych vás tedy poprosit, jestli byste mi nepomohl s jejich určením.
První je zřejmě okáč, kterého jsem vyfotil ve velké rychlosti jednou rukou. Zaujal mě tím, že byl prostě celý černý. Ani při letu nebyla patrná žádná kresba na křídlech.
Také u modráska jsem bezradný, pokud jde o druh.
Předem děkuji za pomoc a ještě jednou moc chválím vaše stránky.
Tomáš Fencl, Holýšov

okáč prosíčkový - foto T. Fencl

modrásek - foto T. Fencl

Děkuji za poklony, první motýl je okáč prosíčkový, modráska spolehlivě určit nedokážu, snad by to mohl být modrásek jehlicový.

Hana Krylová - 20.10.08
Dobrý den, dnes jsem vyfotografovala motýla, kterého jsem u nás ještě neviděla. Podle vašeho webu se mi podařilo určit že jde o babočku bílé c. Váš web je krásný a plný užitečných informací. Přikládám fotku motýla.

babočka bílé c - foto H. Krylová

Díky.

cieska - 30.08.08
dobrý den, obracím se na vás, jako na motýlkáře, s prosbou, zda by jste mi nepomohl určit co se asi tak může vyklubat z této krásné housenky, nic takového, především takových rozměrů (délka cca 10cm, šířka jako malíček dospělého člověka), opravdu ráda bych zjistila o jaký hmyz se jedná, zatím se mi nepodařilo housenku ničím nakrmit, je velmi aktivní, ale nežere nic a už jsem zkoušela vše možné, takže ji budu muset brzy pustit, nerada bych aby mi zbytečně uhynula, proto chci poprosit o brzkou odpověď. omlouvám se za špatnou kvalitu fota, ale housenku mám v lahvy a sáhnout se na ni bojím, jelikož má poměrně silná kusadla a po těle několik vztyčených chloupků, které vypadají jako žahavé, děkuji mockrát za odpověď, krásný den

drvopleň obecný - foto cieska

Dobrý den,
housenka je motýl drvopleň obecný, žije ve dřevě různých stromů, ovocných, bezu, topolů, vrb. Takže nakrmit se Vám ji asi nepodaří, nejlépe vypustit někam na strom - ale raději ne na zahradu, housenky prohryzávají zdravé stromy a tím je oslabují a činí zranitelnými vůči infekcím.

Antonín Kanta - 29.08.08
Dobrý den, vždy jsem byl příznivcem naší krásné přírody. Nyní s postupujícími lety a tím jak děti odchází do vlastního života mi zbývá více času na koníčky a záliby ke kterým patří rybaření i fotografování. Tím spíše, že vývoj fotografické techniky a také počítačů, dává člověku netušené možnosti pro samotné fotografování a také úpravu vzniklých snímků. Jsem tady u nás na Jižní Moravě vděčný za velmi teplé podnebí, které mi jistě přivede před spoušť aparátu zajímavé jedince a druhy jak z říše hmyzu, tak i ostatních. Přikládám pár snímků , byly pořízeny na břehu Svratky, v jejím dolním toku. Asi kilometr před ústím do Věstonické nádrže. V okolí je starší, asi 30ti letý topolový les. S úctou a pozdravem Antonín Kanta, Adamov

vážka - foto A. Kanta

Dobrý den,
zdravím do Adamova a děkuji za krásné fotografie. Jednu z nich přikládám sem, zbytek odpovědi v mailu.

Martina Ratajová - 26.07.08
Dobrý den!
Máte moc krásné stránky! Prosím o radu, nikde jsem nenašla, jaký motýl se vylíhne z této housenky. Děkuji předem za určení a přeji mnoho štěstí při fotografování.
Martina

kukléřka diviznová - foto M. Ratajová

Dobrý den Martino,,
housenka patří pravděpodobně kukléřce diviznové z čeledi můrovitých.

Patrik Scholz - 29.05.08
Dobrý den, hledal jsem na Vašich stránkách jednoho motýla, kterýho jsem zachytil v přiložený fotografii u nás ve firmě. Chtě bych se zeptat co je to za druh? Děkuji.

lišaj lipový - foto P. Scholz

Dobrý den,
na Vaší fotografii je lišaj lipový Mimas tiliae. V mé galerii chybí, dosud se mi ho vyfotografovat nepodařilo.

Klima - 19.05.08
Dobrý den, dnes jsem vyfotil tuto nádheru a rád bych se dozvěděl co to je, můžete mi prosím poradit? Děkuji a přeji pěkný den.

martináč hrušňový - foto Klima

Dobrý den,
na fotografii je martináč hrušňový, náš největší motýl dosahující rozpětí křídel až 16 cm.

Martin Zelenka - 13.05.08
Dobrý den pane Vojtíšku,
minulý víkend jsem na Kocábě vyfotografoval babočku o které se domnívám, že by to mohla být babočka jilmová. Ale usuzuji tak jen podle odstínu hnědé barvy. Kdyby byla trošku červenější, tak bych jí asi považoval za babočku kopřivovou. Je nějaký znak v kresbě či ve tvaru křídel, který tyto dva motýly od sebe jednoznačně odlišuje?
Chtěl bych se omluvit za nepříliš kvalitní fotografie, ikdyž jsem se je pokoušel amatérsky trochu vylepšit v ZPS 10. Teď s novým foťákem Canon PowerShot S5 IS už dělám daleko lepší fotografie než s předchozím Olympusem C 50, ale zrovna tento motýl se mi moc nepovedl, protože jsem pospíchal, aby mi neuletěl.
Jinak se musím pochlubit, že už mám letos nafoceno 14 druhů denních motýlů. Jen bělásek řeřichový mi stále dělá velké problémy. Když už si na chvíli sedne, tak nejsem v té rychlosti schopen ho vyfotit, aniž bych tu jeho bílou část křídel nepřepálil. Vůbec bělásci se fotí dost obtížně. Taková babočka paví oko naproti tomu, to je radost. Jednak většinou ani neuletí, když do ní téměř strkám objektivem a pak téměř vždy vyjdou její fotky báječně. Je úžasně fotogenická.
Zdraví Vás Váš velký obdivovatel
Martin Zelenka

babočka jilmová - foto M. Zelenka

Dobrý den,
na fotografii je babočka jilmová, podle toho, že bílé skvrny na předním okraji křídel mají poloviční hloubku oproti skvrnám černým. U babočky kopřivové jsou černé a bílé skvrny zarovnané do pásu. Více v mailu.

Jaroslav Vondráček - 27.04.08
Dobry den,
koukam na ty krasavce, v motylech se vubec nevyznam, snad prave proto jsem nasel Vase stranky. Dnes jsem na prochazce vyfotil jednoho motyla a zkousim prijit na to, co je to zac?
Muzte mi s tim prosim pomoci?
(odkas na picasaweb již není funkční)
Dekuji.
J. Vondracek

Dobrý den,
ten Váš krasavec je sameček běláska řeřichového.
Typicky jarní motýl, poletuje v dubnu a květnu, právě sameček je nezaměnitelný díky oranžovým špičkám křídel, neproti tomu samička je celkem nenápadná, celá bílá.
Přeji hodně dalších zážitků v jarní přírodě!

Zdeňka Rusínová - 07.01.08
Milý pane, také před vaší krásnou galerií a ochotou o vše se podělit, smekám ! Je to radost vidět tu krásu a cítit to láskyplné zaujetí.
Pokusím se přiložit fotografii našeho "kolibříčka", jak to přesně popsala p. Dagmar Krtičková 23.10.2006, i my jsme žasli nad těmi velkými vibrujícími krasavci u našich muškátů. Podařilo se mi jednoho vyfotit, ale jen proto, že se nešťastnou náhodou dostal do domu, kde jsme ho ráno našli už hodně zemdleného, opatrně jsme ho přenesli ven na kopřivu a tam ho vyfotili několikrát, protože se skoro nehýbal. Za hodinu tam už nebyl, tak jsme se utěšovali, že to možná přežil. Bohužel, neumím fotografie přenášet, tak jen doufám, že se povede je k vám dopravit. Tento krasavec se objevuje dost často, vždy za dne a vždy je to zážitek, miluje muškáty a chová se u nich jako kolibřík a je opravdu velký, snad o tom přesvědčí ta krabička zápalek. Moc by mě zajímalo, který druh to přesně je a pokud ho poznáte, moc mě to potěší. Předem děkuji, zdravím z Provodína (o. Česká Lípa) a přeji hodně krásných záběrů, Rusínová.

lišaj svízelový - foto Z. Rusínová

Zdravím do Provodína, doufám že Provodínské kameny pořád stojí, už je to víc jak pět let, co jsem se s nimi zblízka seznamoval.
Vaše můra je lišaj svízelový, druh, kterému se u nás snad ještě docela daří.

příspěvky / comments 2007

příspěvky / comments 2006

příspěvky / comments 2004 - 2005

www.KOLAS.cz
Koláčkova galerie fotografií
Toulky českou přírodou
Koláčkova galerie motýlů